Wednesday, March 5, 2014


Happy Wednesday My Friends,


Tonight kicks off an exciting new season of Big Brother Canada!  Season 2 is back with all new house guests, a new sleek Big Brother Canada house and all new twists and ways for us Canadians to participate more online! And will air every Wednesday, Thursday and Sunday night on Slice and Global. 
The Big Brother premiere begins with its first twist as we don't know who the 15th house guest and frankly its Big Brother, it could be anyone!  Now let's meet our house guests:

Adel Elseri – (27 years old) Self-proclaimed spoiled brat from Edmonton, Alberta with a penchant for drama-inducing dilemmas.


 Andrew Gordon – (27years old) Charming, tri-lingual, Montreal-born macho man, general manager of a restaurant from Calgary, Alberta with a travel bug as big as he is.


Anick Gervais – (28 years old) A Small-town Ontario gal from Hanmer reiki master who meditates and wants to inspire the world with her spirituality.


Arlie Sheban – (25 years old) Currently unemployed ,this uber-fan from the Greater Toronto Area of Claremont has mastered the art of strategy.


Heather Deckshimer – (23 years old) Promotional model from Barrhead Alberta, currently living in Edmonton who is as bubbly as she is blonde.


Ika Wong – (29 years old) Jamaica-born bombshell running her own business and living in Thronhill, ON with her two children.


Jon Pardy – (23 years old) Goofy Newfoundlander and minor league hockey player who is always the life of the “pardy.”


Kenny Brain – (25 years old) Handsome East Coaster from Grand-Falls Windsor, NL a model and all-around athlete with a competitive streak.


Kyle Shore – (24 years old) A self-assured Nova Scotia personal trainer with big biceps and an ego to match.


Neda Kalantar – (22 years old) A freelance fashion stylist from Vancouver BC ready to storm the house with her no-holds-barred attitude.


Paul Jackson –  (45 years old) Loving father, loyal husband and motivational speaker living in Toronto, ON born in Cape Town South Africa.


Rachelle Diamond – (20 years old) The healthy and fit girl-next-door from Edmonton, Alberta earning a degree in psychology.


Sabrina Abbate – (25years old) A lively Italian hairdresser and make-up artist from Montreal who’s not afraid to push boundaries and buttons.


Sarah Miller – (32 years old) A mortgage broker and mother of two living in Langley,BC with a personality as sweet as it is spicy.

Let the twists, turns, backstabbing and strategy begin!

Happy Watching my friends!

Sunday, March 2, 2014

And The Oscar Goes To ...

Happy Oscar Day My Friends,

One of my favourite times of year where all the hottest stars come out in the most beautiful gowns and suits to accept the most prestigious of awards out there!
The hostess with the mostess, Ellen Degeneres, guarantees that tonight will be a hilarious and amazing night! 

Rumors have it that 12 Years of Slave and Gravity are the front runners for best picture and that Gravity is going home with the most awards tonight! What are your predictions for tonight?  My guesses are in purple below:

**Don't forget to #oscars**
 Best Picture
  • American Hustle
  • Captain Phillips
  • Dallas Buyers Club
  • Gravity
  • Her
  • Nebraska
  • Philomena
  • 12 Years a Slave
  • The Wolf of Wall Street

Best Actor in a Leading Role
  • Christian Bale (American Hustle)
  • Bruce Dern (Nebraska)
  • Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street)
  • Chiwetel Ejiofor (12 Years a Slave)
  • Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club)

Best Actress in a Leading Role
  • Amy Adams (American Hustle)
  • Cate Blanchett (Blue Jasmine)
  • Sandra Bullock (Gravity)
  • Judi Dench (Philomena)
  • Meryl Streep (August: Osage County)

Best Actor in a Supporting Role
  • Barkhad Abdi (Captain Phillips)
  • Bradley Cooper (American Hustle)
  • Michael Fassbender (12 Years a Slave)
  • Jonah Hill (The Wolf of Wall Street)
  • Jared Leto (Dallas Buyers Club)

Best Actress in a Supporting Role
  • Sally Hawkins (Blue Jasmine)
  • Jennifer Lawrence (American Hustle)
  • Lupita Nyong'o (12 Years a Slave)
  • Julia Roberts (August: Osage County)
  • June Squibb (Nebraska)

Best Animated Feature
  • The Croods (Chris Sanders, Kirk DeMicco, Kristine Belson)
  • Despicable Me 2 (Chris Renaud, Pierre Coffin, Chris Meledandri)
  • Ernest & Celestine (Benjamin Renner, Didier Brunner)
  • Frozen (Chris Buck, Jennifer Lee, Peter Del Vecho)
  • The Wind Rises (Hayao Miyazaki, Toshio Suzuki)

Best Cinematography
  • The Grandmaster (Philippe Le Sourd)
  • Gravity (Emmanuel Lubezki)
  • Inside Llewyn Davis (Bruno Delbonnel)
  • Nebraska (Phedon Papamichael)
  • Prisoners (Roger A. Deakins)

Best Costume Design
  • American Hustle (Michael Wilkinson)
  • The Grandmaster (William Chang Suk Ping)
  • The Great Gatsby (Catherine Martin)
  • The Invisible Woman (Michael O'Connor)
  • 12 Years a Slave (Patricia Norris)

Best Directing
  • American Hustle (David O. Russell)
  • Gravity (Alfonso Cuarón)
  • Nebraska (Alexander Payne)
  • 12 Years a Slave (Steve McQueen)
  • The Wolf of Wall Street (Martin Scorsese)

Best Documentary Feature
  • The Act of Killing (Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sørensen)
  • Cutie and the Boxer (Zachary Heinzerling, Lydia Dean Pilcher)
  • Dirty Wars (Richard Rowley, Jeremy Scahill)
  • The Square (Jehane Noujaim, Karim Amer)
  • 20 Feet from Stardom (Nominees to be determined)

Best Documentary Short
  • CaveDigger (Jeffrey Karoff)
  • Facing Fear (Jason Cohen)
  • Karama Has No Walls (Sara Ishaq)
  • The Lady in Number 6: Music Saved My Life (Malcolm Clarke, Nicholas Reed)
  • Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall (Edgar Barens)

Best Film Editing
  • American Hustle (Jay Cassidy, Crispin Struthers, Alan Baumgarten)
  • Captain Phillips (Christopher Rouse)
  • Dallas Buyers Club (John Mac McMurphy, Martin Pensa)
  • Gravity (Alfonso Cuarón, Mark Sanger)
  • 12 Years a Slave (Joe Walker)

Best Foreign Language Film
  • The Broken Circle Breakdown (Belgium)
  • The Great Beauty (Italy)
  • The Hunt (Denmark)
  • The Missing Picture (Cambodia)
  • Omar (Palestine)

Best Makeup and Hairstyling
  • Dallas Buyers Club (Adruitha Lee, Robin Mathews)
  • Jackass Presents: Bad Grandpa (Stephen Prouty)
  • The Lone Ranger (Joel Harlow, Gloria Pasqua-Casny)

Best Original Score
  • The Book Thief (John Williams)
  • Gravity (Steven Price)
  • Her (William Butler, Owen Pallett)
  • Philomena (Alexandre Desplat)
  • Saving Mr. Banks (Thomas Newman)

Best Original Song
  • Happy (Despicable Me 2)
  • Let It Go (Frozen)
  • The Moon Song (Her)
  • Ordinary Love (Mandela: Long Walk to Freedom)

Best Production Design
  • American Hustle (Judy Becker, Heather Loeffler)
  • Gravity (Andy Nicholson, Rosie Goodwin, Joanne Woollard)
  • The Great Gatsby (Catherine Martin, Beverley Dunn)
  • Her (K.K. Barrett, Gene Serdena)
  • 12 Years a Slave (Adam Stockhausen, Alice Baker)

Best Animated Short Film
  • Feral (Daniel Sousa, Dan Golden)
  • Get a Horse! (Lauren MacMullan, Dorothy McKim)
  • Mr. Hublot (Laurent Witz, Alexandre Espigares)
  • Possessions (Shuhei Morita)
  • Room on the Broom (Max Lang, Jan Lachauer)

Best Live Action Short Film
  • Aquel No Era Yo (That Wasn't Me) (Esteban Crespo)
  • Avant Que De Tout Perdre (Just Before Losing Everything) (Xavier Legrand, Alexandre Gavras)
  • Helium (Anders Walter, Kim Magnusson)
  • Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?) (Selma Vilhunen, Kirsikka Saari)
  • The Voorman Problem (Mark Gill, Baldwin Li)

Best Sound Editing
  • All Is Lost (Steve Boeddeker, Richard Hymns)
  • Captain Phillips (Oliver Tarney)
  • Gravity (Glenn Freemantle)
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug (Brent Burge, Chris Ward)
  • Lone Survivor (Wylie Stateman)

Best Sound Mixing
  • Captain Phillips (Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, Chris Munro)
  • Gravity (Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead, Chris Munro)
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug (Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Tony Johnson)
  • Inside Llewyn Davis (Skip Lievsay, Greg Orloff, Peter F. Kurland)
  • Lone Survivor (Andy Koyama, Beau Borders, David Brownlow)

Best Visual Effects
  • Gravity (Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk, Neil Corbould)
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug (Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, Eric Reynolds)
  • Iron Man 3 (Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash, Dan Sudick)
  • The Lone Ranger (Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams, John Frazier)
  • Star Trek Into Darkness (Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann, Burt Dalton)

Best Adapted Screenplay
  • Before Midnight (Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke)
  • Captain Phillips (Billy Ray)
  • Philomena (Steve Coogan, Jeff Pope)
  • 12 Years a Slave (John Ridley)
  • The Wolf of Wall Street (Terence Winter)

Best Original Screenplay
  • American Hustle (Eric Warren Singer, David O. Russell)
  • Blue Jasmine (Woody Allen)
  • Dallas Buyers Club (Craig Borten, Melisa Wallack)
  • Her (Spike Jonze)
  • Nebraska (Bob Nelson)